//
Ana Sayfa / ORTADOĞU / 12 El Nusra militanı öldürüldü

12 El Nusra militanı öldürüldü

İD HABER / ÖZEL

ABD savaş uçakları, Suriye’nin İdlip kentinde El Nusra militanlarını vurdu. Saldırıda ikisi üst düzey komutan olmak üzere 12 militan öldü.

Olay dün öğleden sonra gerçekleşti. İdlip’in Sekarib ilçesinde ABD insansız bombardıman uçakları El Nusra militanlarını hedef aldı.

Toplam 3 füzenin atıldığı bölgede 12 militan öldü. Militanlardan ikisinin El Nusra’nın üst düzey isimlerilerinden olduğu açıklandı.

Cevlani’ye yakın olduğu da belirtilen komutanların isimlerinin Ebu Enes el Mısri ve Ebu Sabri Ekrem el Tunusi olduğu bildirildi.

İDLİP’TE NELER OLUYOR?

Halep’in düşmesiyle beraber bölgedeki muhaliflerin tamamı İdlip’e geldi. Ayrıca, Şam kırsalındaki 5 ilçeyi terk edip yeşil otobüslerle İdlip’e gelen muhalifler de hesaba katılınca kentte ciddi bir muhalif birikimi yaşandı.

Bu muhaliflerden 5 bin tanesi kademeli olarak Türkiye sınırını geçip TSK gözleminde El Bab’daki Fırat Kalkanı Harekatı’na katıldı. Geriye kalan gruplar ise İdlip’teki birliklerine katıldı.

Halep’in düşmesiyle beraber son 1 aydır Ahraruş Şam ve El Nusra’nın başını çektiği gruplar birleşme görüşmelerine başladı.

Birleşime kesin gözüyle bakılan görüşmeler Ahraruş Şam’ın vazgeçtiğini açıklamasından sonra bitti.

Görüşmelerin sona ermesinden sonra 11’i üst düzey komutan olmak üzere 97 El Nusra militanı hava saldırılarında öldürüldü.

Bölgede, Ahraruş Şam ve ÖSO’ya hiçbir saldırı yapılmaması ise akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Yerel bir kaynak, “Ahraruş Şam ve ÖSO, El Nusra’ya bu yaz savaş açacak. Savaş başlatmadan önce komuta kademesini ortadan kaldırıp öylece saldırıcaklar. Bu yüzden de El Nusra liderlerinin araçlarına çip bırakıyorlar. Muhalifler El Nusra karargahlarının çevresindeki karargahlarını Türkiye sınırına doğru kaydırıyorlar. Son 3 haftada 70 ÖSO ve Ahraruş Şam komutanı Türkiye’ye geçti” dedi.

Başka bir yerel kaynak ise, El Bab’ın düşmesi halinde buradaki 17 bin muhalifin 12 bin tanesinin İdlip’e gelip Ahraruş Şam ve ÖSO çatısı altında İdlip’teki El Nusra güçleriyle savaşcaklarını öne sürdü.

CEVLANİ’DEN AÇIKLAMA

Öte yandan, El Nusra (yeni adı: Şam’ın Fethi Cephesi) lideri Cevlani, Kazakistan’ın Astana kentinde muhalifler ile rejimin barış masasına oturacağı toplantı hakkında bir açıklama yaptı.

Görüşmeye katılan muhaliflere dokundurma yapmadan, görüşmeleri eleştiren Cevlani şunları söyledi:

“Bu anlaşmayla bilerek ya da bilmeyerek uluslararası toplumun Şam ehli hakkındaki cürümlerine ortak olacaklar. Mesele, kafir, zalim ve fasit bir nizamın devrilip yerine İslam’ın adaleti ve Rahman’ın şeriatı gelmesi, şuranın yaygınlaşması ve benzeri yüce anlamlar uğruna binlerce mücahidin ve binlerce Müslüman avamın canlarını verdikleri, Ehli-Sünnet’e ait köy ve şehirlerinin yarısının yıkıldığı, sürgün edilenlerin sürgün edildikleri, çıkanların çıktıkları tüm yüce davalar, siyasi çözümlerin boşluklarına girerek özetlenecektir. Uluslararası delegeler gelecek, nizamla (rejim) birlikte bazı zayıfları ve siyasileri sert bir dille eleştirecek ve Ehli-Sünnet’in gücünü bitirecek bir çözüm ortaya koyacak. Bu, batının çıkarlarını garanti altına alan, Yahudilere güven sağlayan ve emniyetlerini koruyan ve Ehli-Sünnet’i zayıflık halinde bırakacak olan bir çözüm olacaktır.”

Uzmanlar, El Nusra’nın lider tabakasının eritilmesine sessiz kalmasının daha büyük saldırılar için muhaliflere ve ABD’ye cesaret verdiğini ve bir an evvel çözüm geliştirmesi gerektiği görüşünde.

Dün öldürülen militanlar:

https://media.almasdarnews.com/wp-content/uploads/2017/01/15996295_10157993999760361_118431360_n-1-917x516.jpg

https://s28.postimg.org/yv04dqskt/15979107_253038418461625_504556146_n.jpg

Ölen 2 El Nusra komutanının aracı:

El Bab’daki Fırat Kalkanı Harekatı’nı ÖSO ile beraber yürüten Ahraruş Şam’ın İdlip’ten El Bab’a gönderdiği bazı konvoyları:

https://pbs.twimg.com/media/CzZXr_rXcAAKmYn.jpg

https://pbs.twimg.com/media/CzZXtUKXAAAQgfX.jpg

İD HABER

Ayrıca Kontrol edin

Cenevre görüşmeleri nihayet başladı!

Suriyeli muhalifler ve Esed rejimi arasında yapılan Cenevre görüşmeleri başladı. Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde Suriye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cialis
Yerli Filmler