//
Ana Sayfa / ORTADOĞU / ABD: YPG Suriye’nin bir parçasıdır!

ABD: YPG Suriye’nin bir parçasıdır!

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, YPG-PYD’nin, uzun vadede Suriye’deki politik çözüm arayışlarının bir parçası olması gerektiğini savundu.

ABD, Suriye’deki uzun vadeli politik çözüm arayışlarında PKK’nın Suriye uzantısı YPG-PYD’nin de masada yer alması gerektiğini savundu.

Bakanlık Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında Suriye’de siyasi geçiş dönemine ilişkin sorularını yanıtladı.

Toner, Suriye’deki iç savaşın sona ermesi için Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki çözüm arayışlarının “tek çözüm” yolu olduğunu düşündüklerini belirterek, “Barış görüşmelerinde Kimin yer alacağı, ilgili gruplara ve Suriye halkına kalmış.” değerlendirmesinde bulundu.

Toner, YPG-PYD’yi işaret ederek, “Suriyeli Kürtler de bu sürece dahil olmalıdır.” diye konuştu.

“PYD’nin masada yer alabileceğini mi söylüyorsunuz?” sorusu üzerine ise Toner, “Bizim düşüncemize göre bir noktada onlar da bu sürecin bir parçası olmalıdır.” dedi.

Toner, “PYD sahada temsiliyeti olan bir grup. Suriye’deki uzun vade çözüm arayışlarında da seslerinin duyulması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Toner, ABD’nin terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin silahlı kanadı YPG’ye silah vermediği yönündeki sözlerini de tekrar etti.

Bu sözlerinin üzerine ise Toner’e ABD Savunma Bakanı Ashton Carter’ın ABD Senatosunda yaptığı bir konuşmasında Pentagon’un YPG-PYD’ye silah verdiğini kabul ettiği hatırlatıldı.

Toner, Carter’ın açıklamalarının yanında olmadığını belirterek, “silahların YPG-PYD’ye verilmediği yönündeki sözlerini” yineledi.

PKK ve YPG’yi “farklı gruplar” olarak değerlendiren Toner, “Eğer YPG, PKK değilse neden onlara silah vermiyorsunuz?” şeklindeki soruya net bir cevap vermekten kaçındı.

Toner, YPG-PYD’nin Kuzey Suriye’deki şeriatçılara karşı “önemli bir güç” olduğu yönündeki sözlerini tekrar ederek, “Türk hükümetinin YPG-PYD ile ilgili hassasiyetini göz önünde bulunduruyoruz.” şeklinde konuştu.

Ayrıca Kontrol edin

Cenevre görüşmeleri nihayet başladı!

Suriyeli muhalifler ve Esed rejimi arasında yapılan Cenevre görüşmeleri başladı. Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde Suriye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cialis
Yerli Filmler