//
Ana Sayfa / AVRUPA / Akdeniz’de 5 bin mülteci öldü!

Akdeniz’de 5 bin mülteci öldü!

Akdeniz’de dün Libya’dan İtalya’ya geçmeye çalışan sığınmacılara taşıyan iki lastik bot battı ve yaklaşık 100 kişi hayatını kaybetti.

Birleşmiş Milletler (BM), Akdeniz’de bu yıl ölen sığınmacı sayısının 5 bini aştığını açıkladı.

BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü William Spindler, “Akdeniz’de İtalya ve Libya arasında iki farklı lastik bot kazasında dün yaklaşık 100 sığınmacının boğulduğu rapor edildi” dedi.

Spindler, “Dün yaşanan bu son kazalar ile birlikte Akdeniz’de bu yıl hayatını kaybeden sığınmacı sayısı 5 bini aştı ve 2016 yılı Akdeniz’i geçip Avrupa’ya ulaşmaya çalışan sığınmacılar için en ölümcül yıl oldu” bilgisini paylaştı.

İtalya açıklarında dün batan bir lastik botta bulunan yaklaşık 120 ile 140 kişiden 63’ünün kurtarıldığını diğerinden ise 120 kişiden 80’inin kurtarıldığını ifade eden Spindler, yaklaşık 100 kişinin ise boğulduğunun rapor edildiğini söyledi.

Spindler, Akdeniz’de bu yıl her gün ortalama 14 sığınmacının boğulduğunu ve bu rakamın Akdeniz’deki sığınmacı ölümleri açısından günlük bazda en yüksek rakam olduğununun altını çizdi.

BM’ye göre, bu yıl 358 bin sığınmacı Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya ulaştı.

Geçen yıl yaklaşık bir milyon sığınmacı deniz üzerinden Avrupa’ya ulaşmıştı ve Akdeniz, geçen yıl 3 bin 771 sığınmacıya mezar olmuştu.

Ayrıca Kontrol edin

Yaşlı adam 346 çocuğun tacizcisi!

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da geçen yıl tutuklanan 70 yaşındaki bir adam, 346 çocuğun cinsel istismarıyla ilgili …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cialis
Yerli Filmler