//
Ana Sayfa / İSLAMİ KONULAR - MAKALELER / Diyanet’ten “Tarikat-Cemaat” buluşması

Diyanet’ten “Tarikat-Cemaat” buluşması

Hükümet ilk kez tarikat ve cemaatler konusuna toplu olarak el attı. Yapılan görüşmelerde tüm topluluklara uyulması istenen 5 şart sunuldu.

Bugüne kadar 30’a yakın cemaatle bir araya gelen Diyanet’in yakın zamanda ‘Cemaatler Buluşması’ düzenleyeceği belirtiliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı, FETÖ ve İslam Devleti gibi örgütlere karşı uyarmak için 30 kadar cemaat ve tarikatla ön görüşme yaptı.

Görüşmeler sonrasında “beş ilke” belirlendi. Ön görüşmelerin ardından Diyanet, ‘Cemaat ve Tarikatlar Buluşması’ düzenleyecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Cumhuriyet tarihinde ilk defa ‘Cemaatler ve Tarikatlar Buluşması’ düzenleyecek.

Toplantı öncesinde Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Ekrem Keleş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Hasan Kamil Yılmaz ve İSAM Başkanı Raşit Küçük’ten oluşan üç kişilik ekip,  cemaat ve tarikat liderleriyle ön görüşmeler gerçekleştirdi.

Diyanet’in şimdiye kadar görüştüğü tarikat ve gruplar şöyle:

Yazıcılar Grubu (Hayrat Vakfı),
Nesil Grubu,
‘Okuyucular’ olarak bilinen Kurdoğlu Grubu,
Hizmet Vakfı Grubu,
Meşveret Grubu,
Med-Zehra Grubu,
Zehra Grubu,
İhlas Nur Grubu,
Arslanbey Eğitim ve Kültür Vakfı,
Mustazaflar Cemiyeti,
İhvan Cemaati,
Medrese Alimleri Vakfı (MEDAV),
Cerrahi Tekkesi ve Kubbealtı Grubu;
Nakşibendi Tarikatı:
İskender Paşa Cemaati,
İsmailağa Cemaati,
Menzil Cemaati,
Süleyman Efendi cemaati.

Diyanet ayrıca, “Şeyh” diye isimlendirdiği Norşin’de Nurettin Mutlu, Abdülkerim Çevik ile Alamuddin, Şanlıurfa’da İzettin Aksan, Erzincan’da Muhammed Nayır’la da görüştü.

BEŞ İLKE NEDİR?

Gerçekleştirilen buluşmalarda Diyanet’in Cemaat ve Tarikatlardan isteyip dayattığı olmazsa olmaz 5 ilke belirlendi.

Belirlenen ilkeler şöyle:

1. Tekfir etmeyeceksin: Sadece kendini hak bilip, kendin gibi inanmayan, kendin gibi düşünmeyen ve kendin gibi yaşamayanları dinden çıkmakla suçlamayacaksın.

2. Ötekileştirmeyeceksin: Kendin gibi inanmayanı ve yaşamayanı ötekileştirmeyeceksin, azınlığa düşürmeyeceksin.

3. İslam’dan ayrılmayacaksın: İslam ilminden ayrılmayacaksın, İslam’ı kendine göre yorumlamayacaksın.

4. Şahısçı olmayacaksın: Şahısları hakikatin yerine ikame edemezsiniz, baki hakikatleri fani şahsiyetler üzerine bina edemezsiniz. Biz irademizi bir faniye teslim edemeyiz.

5. Şiddete karşı duracaksın: Kim olursa olsun şiddete başvurduğu zaman, toplum olarak, millet olarak hepimizi karşısında durmalı.

Ayrıca Kontrol edin

Uykuda titreme cinlerin işi mi?

Uyumaya çalışırlırken hafif kol bacak seğirmesinden dolayı “sen cinlisin” deyip, binlerce lira rukye veya tedavi …

4 Son Yorumlar

  1. Anlaşılan o ki tc şunu yapacak. Feto tehlikesini bertaraf ettikten sonra yeni bir tarikat cemaat bağlantılı darbelerin önüne geçebilmek için önce tarikat liderlerini etkisizlestirecek. 4.maddede sahisci olmayacaksin şahısları hakikatin yerine gecirmeyeceksin ifadesi liderleri aslinda etkisizlestirmedir.zira fetocular güleni mehdi olarak düşündükleri için onun emrini ilahi bir bir olarak algiliyorlardi.bu maddeyle bunun önüne geçmeye calisacaklar. Ilk madde devleti tekfir edip ona karşı bir kalkısma yapılması tehlikesini bertaraf etmeyi amaçlıyor. Islamdan ayrilmayacaksin derken TC nin islamindan ayrilmayacaksin demek istemişler. Tagut neyi verirse alacaksin neyi vermezse de ondan beri olacaksın.batil Ilahligin iz düşümü. Kisaca Erdoğan Hiyanet Isleri eliyle cemaat ve tarikatleri yeniden dizayn ediyor

  2. korkunun korkaklara yaptıramıyacağı birşey yok Allahtan korkmazsanız böyle her sesi alehinize zan edersiniz….nereye kadar hakkı gizleyeceksiniz hiç şüphesiz hak geldimi batıl yok olur.

  3. Diyanete bu emri akp erdoğan verdi. Laikliği savun,laikliğe karşı çıkanı uyar diyor. erdoğan zamanla kendi yandaşını hapise atacak bu gidişle.atatürke küfreden nice osmanlıcı takılan var. Chpliler, atatürke küfredenleri şikayet ettirip hapise tıktırır. bu etki tepkiler durdurulamaz. Hele atatürk gibi tarikat şeyhlerini asan birine sessiz kalmaz bu sofiler. zamanla bu sofilerde, erdoğana karşı harekete geçse şaşırmam. Şimdilik reis deyip dursunlar.

  4. Anlasilan rte firavunlugunun son fetvasini yayinlanmis.rte dininin 5 emrini siralamis.3 nolu ilke en onemlisiydi.rte den ayrilmayacaksin demis…
    (Oranın hükümdarı karşısında) ayağa kalkarak dediler ki: “Bizim Rabbimiz, göklerin ve yerin Rabbidir. Biz, O’ndan başkasına ilâh deyip tapmayız, yoksa saçma sapan konuşmuş oluruz. Kehf 14.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cialis
Yerli Filmler