//
Ana Sayfa / ORTADOĞU / “El Nusra gerçekleri görüyor!”

“El Nusra gerçekleri görüyor!”

İD HABER / ÖZEL

Birkaç ay öncesine kadar Ahraruş Şam’ı öve öve bitiremeyen El Nusra ve El Kaide’nin Türkiye’deki haber siteleri artık Ahraruş Şam’ı eleştirmeye başladı.

El Nusra (yeni adı: Şam’ın Fethi Cephesi) ile birleşmeyi reddeden Ahraruş Şam’a kin kusan söz konusu siteler son günlerde onlarca El Nusra militanın “şüpheli” şekilde öldürülmesinden sonra ÖSO ve Ahraruş Şam’ı artık açıktan eleştirmeye başladı.

Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde ise Ahraruş Şam yanlıları ile El Nusra yanlıları arasında yoğun tartışmalar başladı.

4 yıldır İslam Devleti’ni “tekfircilikle” suçlayan Ahraruş Şam ile El Nusra yanlıları birbirlerine “tekfirci” ve “mürcie” gibi bazı ithamlarda bulunuyor.

Sosyal medyadaki bazı kullanıcılar ise, “El Nusra bir an evvel yaptıklarından tevbe edip İslam Devleti’ne katılmalı yoksa 2013’te muhacirlerin başına gelenler çok yakında kendi başlarına da gelecek” şeklinde paylaşımlar yaptı.

2011’den beri müttefik olan El Nusra, Ahraruş Şam ve ÖSO son 4 yıldır Suriye’de topyekün İslam Devleti ile savaşıyor.

MAKALE YAZILDI

Suriye’deki Amerikalı gazeteci Bilal Abdulkerim’in kendi kurduğu ‘On The Ground News’ ajansı, Suriye’deki yeni birleşme oluşumu hakkında bir yazı yayınladı.

İstanbul’da toplanan gruplar birleşme konusunda anlaşırken, El Nusra’yı dahil etmediler. Bu gelişmeler hakkında Bilal Abdulkerim’in ‘On The Ground News’ sitesi bir makale yayınladı.

Bilal Abdulkerim, El Nusra’ya “biatli” bir şekilde medya çalışmalarıyla biliniyor.

İşte o yazı:

Ahraru’ş Şam sadece Türkiye – Katar adına savaşan bir güç müdür?

Aylar süren görüşmelerden sonra, bundan yaklaşık 10 gün önce, Kuzey Suriye’de içerisinde Ahrar Şam ve Şam’ın Fetih Cephesi’nin de bulunduğu gruplar askeri ve politik olarak birleşerek tek bir vücut olma kararı aldı.

Ahrar Şam’ın yeni lideri Ebu Ammar el-Ömer de kendi grubu adına bu kararın altına imzasını atmıştı. Geriye bir tek bu kararın duyurulması kalmıştı. Ahrar Şam hareketi El Kaide ile olan eski bağlarından ötürü Şam’ın Fetih Cephesi lideri Ebu Muhammed Cevlani’nin oluşacak bu yeni yapıda etkin bir konumda olması karşısında rahatsızdı. Cevlani liderlik üzerinde taleplerinin olmadığını, askeri kanattan sorumlu olmak istediğini Ahrar Şam lideri Ebu Ammar’ın oluşacak birleşik grubun lideri olabileceğini belirtti.

Tüm bunlardan sonra Ahrar Şam Hareketi aniden şura konseyinin bu birleşme meselesine sıcak bakmadığı gerekçesi ile anlaşmadan vazgeçti. Bu diğer gruplarıda kararsızlık içerisine sürükledi. Ahrar Şam, Nusret Cephesi’nin El Kaide ile olan bağı nedeniyle birleşmeyi reddetmiş ve Suriye halkının maslahatının önündeki tek engelin Nusret Cephesi’nin El Kaide ile olan bağı olduğunu belirtmişti. Şam’ın Fetih Cephesi bundan bir kaç ay önce El Kaide ile olan bağlarını koparmasına rağmen Ahrar Şam hareketi hale birleşmeme konusundaki ısrarını sürdürmüş, bu da bir çok kişinin aklında “Ahrar Şam Hareketini kimler yönetiyor?” sorusunun oluşmasına neden olmuştur.

Ahrar Şam Hareketi şuan Suriye halkının güveninin çoğunu kaybetmiştir. Bab al Hawa bölgesinde bulunan Ahrar Şam noktası Halep kuşatmasını kırmak için düzenlenecek operasyona katılmadığı gerekçesi ile kızgın bölge sakinleri tarafından darmadağın edilmişti. Ahrar Şam iç meselelerle uğraştığını ve bu yüzden kuşatmayı kırmak için yapılacak operasyona katılmadığını belirtti. Bölgedeki bir çok kızgın, muhacir Müslüman bu dönemde bir yardım eli beklemekteydi. Şam’ın Fetih Cephesi silahlarını ve savaşçılarını savaş için hazırlamaktaydı lakin Ahrar Şam Hareketi henüz gözle görülür bir adım atmamıştı. Tüm gelişmelerle beraber Suriye halkının Ahrar Şam Hareketinin bağımsızlığı hakkındaki endişeleride artmıştı. İşte tam bu zamanda Ahrar Şam Hareketi TSK tarafından yönetilen Fırat Kalkanı operasyonuna katılma kararı aldı.

Geçtiğimiz gece ortaya çıkan dökümana göre aşağıdaki gruplar arasında bir birleşme kararı alındı. Ahrar Şam, Ceyşul İslam, Ecnad Şam, Sukur Şam, Cebhetul Şamiyye, Fastakim, Feylak er-Rahman, Feylak Şam, Cebhetul Ehlu’l Şam.

Bu birleşme, Şam’ın Fethi Cephesi’ni açıkça dışlayan açık bir Türk-Katar girişiminden başkası değil. Geçtiğimiz hafta garip bir şekilde Şam’ın Fethi Cephesi liderlerine suikastlar gerçekleşti. Lakin Ahrar Şam hareketinin Şam’ın Fethi Cephesine ait önemli bilgilere sahip olduğuna dair henüz kesin bir delil olmamakta. Ahrar Şam harektinin Türkiye ve Rusya koordinatörlüğü altında katıldığı ateşkes görüşmelerinin OGN haber ajansı’nın eline geçen kopyasında, Şam’ın Fetih Cephesi ateşkes kapsamına dahil edilmemekte. Muhalifler Şam’ın Fethi Cephesi’nin de ateşkese dahil edileceğini iddia etse de, Şam’ın Fethi Cephesine karşı saldırılar devam etmekte. Şuan net bir şey söylemenin zor olmasına rağmen Ahrar Şam Hareketinin halkın ona karşı olan sevgisini kaybedeceği muhtemel gözüküyor.” (Yazı burada bitiyor.)

İD HABER

Ayrıca Kontrol edin

Suud’dan ABD’ye ‘işgal’ desteği!

Suudi Arabistan’ın Mısır’dan parayla alacağı Sanafir ve Tiran adalarında Amerika’ya askeri üs vermeyi teklif ettiği …

2 Son Yorumlar

  1. Esedullah muhacir

    Zilleti seçen zelil olarak yaşamaya mahkumdur….

  2. Alkaide nasil bu zileti görmezden geliyor anlamıyorum Allah feraset versin müslümanalra şeriata karşı savaşan ordularla itifak kuruyor Akıl sahiblerine sesleniyorum samimi o kadar gerçek ve akidenizi gözden geçirin şeriatı istiyoruz diyip cephelere hicret eden üslümanlar şuan şeriat devletin yıkılmasına karşı olan ordudularda nasıl yer alır bunun adı mürtedlik değilde nedir siz söyleyin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cialis
Yerli Filmler