//
Ana Sayfa / TÜRKİYE / Erdoğan dolarla savaşını kaybetti!

Erdoğan dolarla savaşını kaybetti!

Doların yükselişini durdurmak için halkın yastık altındaki tüm dolarlarını bozduran Erdoğan doların 3.73 olmasından sonra dolar mücadelesini kaybetmiş oldu.

ABD Doları, haftanın ilk işlem gününde Türk Lirası karşısında yeni bir rekora imza atarak 3,7386 liraya kadar çıktı.

TL’nin sadece bugün yaşadığı değer kaybı yüzde 2,5 düzeyinde. Dolardaki tırmanışın da etkisiyle yükselen Euro/TL kuru da rekorunu tazeledi.

Dolar ve Euro’daki hızlı tırmanışı, geçen Cuma günü açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisi başlatmıştı.

Ancak TL’deki değer kaybı, diğer gelişen ülke para birimlerine kıyasla daha fazla.

Yatırım uzmanları TL’deki negatif ayrışmanın başlıca nedenlerini artan jeopolitik riskler, yüksek seyreden enflasyon ve başkanlık sistemi tartışmaları ile bu yıl düzenlenmesi beklenen referandum olarak sıralıyor.

Reuters haber ajansına konuşan yatırım şirketi Kapital FX’ten Enver Erkan, “2017 sonu Dolar/TL tahminimiz 3,85’ti. Bu tempoyla giderse daha Ocak ayı bitmeden bu seviyeye ulaşacak” dedi.

Doların gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında değer kazanması ile Dolar/TL de Cuma günü en yüksek 3,6483’ü görmüştü.

Faiz artışının beklenenden de çok olma olasılığı, başta TL olmak üzere gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki satış baskılarını artırdı.

Fed’in bu yıl içerisinde üç faiz artırımı gerçekleştirmesi bekleniyordu. Ancak gelen olumlu veriler, faiz artırımı sayısının daha fazla olabileceği beklentilerini ortaya çıklarmış durumda.

Türkiye’de dolara savaş açan kurumlar için “buraya” tıklayınız.

Ayrıca Kontrol edin

Başbakan Yıldırım’dan MİT’e tehdit!

Başbakan Yıldırım, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı bozkurt işareti için ”80 milyonu kucaklıyoruz, tek istisna …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cialis
Yerli Filmler