//
Ana Sayfa / ORTADOĞU / “İran’da toplumunda ahlak kalmadı”

“İran’da toplumunda ahlak kalmadı”

Beheşti Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi şii lider Ayetullah Seyyid Mustafa Muhakkık Damad, İran’da ahlaki değerlerin zayıflamasından toplumda merhametin kalmadığını söyledi.

İranlı İşçilerin Haber Ajansı İLNA’nın haberine göre, başkent Tahran’daki Beheşti Üniversitesi konferans salonunda düzenlenen Kadına Şiddetin Önlenmesi Konferansı’nda konuşan şii lider Damad, İran toplumunda ahlakın gittikçe gerilediğini, bu durumun kadına davranışı olumsuz yönde etkilediğini belirtti.

İran’da gündelik cinsellik üzerine kurulu Muta nikahının ne kadar yaygın olduğunu atlayan Damad, “Merhamet sahibi Allah’ın kullarıyız ama bu merhamet davranışlarımıza etki etmedi Maalesef, bu merhametsizlik sadece kadınlara karşı değil, erkeklere karşı da söz konusudur. Toplumda merhamet kalmadı” dedi.

Dinin hedefinin ahlak olduğunu dile getiren Damad, Tahran hükümetinin Irak ve Suriye’de yaptığı saldırılardan bahsetmeden, “Bir din adamı olarak toplumumuzu ahlaklı kılamamaktan utanç duyuyorum. Dinin hedefi ahlaktır. Biz bunu öğretemedik. Tüm eğitim kurumlarımız seferber olmalı ve ahlakı kurtarmalıyız.” çağrısında bulundu.

Kadına şiddetin bir insan hakları konusu olduğunu hatırlatan hukuk fakültesi öğretim üyesi Ayetullah Damad, “Toplumumuz ve yöneticilerimiz samimiyetle insan haklarını kabul etmeli. Böyle olmazsa hiç bir yere varamayız.” değerlendirmesinde bulundu.

İran’da Muta nikahı başta olmak üzere, çeşitli sosyal sorunlar nedeniyle boşanma oranlarında yükseliş gözleniyor.

Son 7 ayda boşanma davası için mahkemelere başvuran kadın sayısı, 44 bin 205, eşinden dayak yediği gerekçesiyle boşanma davası açan erkek sayısının bin 350 kişi olduğu kaydedildi.

Ayrıca Kontrol edin

Cenevre görüşmeleri nihayet başladı!

Suriyeli muhalifler ve Esed rejimi arasında yapılan Cenevre görüşmeleri başladı. Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde Suriye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cialis
Yerli Filmler