//
Ana Sayfa / ORTADOĞU / Kudüs saldırısını kim yaptı?

Kudüs saldırısını kim yaptı?

İD HABER / ÖZEL

İsrail işgali altındaki Kudüs kentinde yahudileri hedef alan ve 4 askerin ölümüne, 17 kişinin de yaralanmasına neden olan saldırı hakkındaki spekülasyonlar sürüyor.

İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu, dünyanın en büyük istihbaratı olan MOSSAD’dan aldığı bilgilere dayanarak Kudüs kentindeki saldırı hakkında “Saldırıyı İslam Devleti teröristleri yaptı. Tüm işaretler bunu gösteriyor.” demişti. (Bkz: Link)

Ancak sosyal paylaşım sitesi Twitter’de kim ya da kimler tarafından yayınlandığı bilinmeyen 3 cümlelik bir yazıyla saldırıyı “Şehit Bahaa Alyan Tugayları” isimli bir örgüt üstlendi.

Yapılan açıklama şu şekilde:

Bismillahirrahmanirrahim.

“Onlarla savaşın ki Allah, sizin ellerinizle onların cezasını versin ve onları rezil ve rüsva etsin, yardımıyla sizi onlara muzaffer kılsın. Ve mümin bir kavmin yüreklerini ferahlandırsın.” (Tevbe 14)

Onurlu halkımızın kitlesi… Kudüs-ü Şerif’deki murabıt (bekçi) halkımız.

Gurur ve iftiharla, izzetin ve onurun en yüce ayetleriyle (cümleleriyle), Ömer Faruk radiallahu anhu’nın tekbir getirdiği tertemiz Filistin topraklarından, size Şehid Bahaa Alyan grupları olarak cesur oğlumuz Şehid Fadi Ahmed el-Kanber, Cebel el- Mukabbir oğlunu gönderiyoruz.”

BİLDİRİ GERÇEK Mİ?

Konu hakkında, İsrail medyasına açıklama yapan bir MOSSAD yetkilisi “Daeş saldırısının üstünü örtmek için sahte paravan örgütler uyduruldu” dedi.

Ancak, Türkiye’deki El Kaide haber siteleri başta olmak üzere birçok yayın kuruluşu, Netenyahu ve MOSSAD’ın açıklamalarına kulak tıkayarak saldırıyı söz konusu örgütün yaptığı yönünde ısrarlı.

BAHAA ALYAN ÖRGÜTÜ VAR MI?

Resmi olarak sürekli güncellenen ve dünyadaki İslami – gayri İslami tüm örgütleri aktif listesine alan Wikipedia böyle bir örgütün var olmadığını açıkladı.

Wikipedia, Filistin’deki örgütleri şu şekilde sıraladı:

Abdullah Azzam Tugayları
Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi
Filistin Halk Mücadelesi Cephesi
Filistin Kurtuluş Cephesi
Filistin Kurtuluş Ordusu
Filistin Halk Kurtuluş Cephesi
El Fetih‎
Hamas
İzzeddin el-Kassam Tugayları
Şeyh Abdullatif Cephesi

BAHAA ALYAN KİMDİR?

Söz konusu açıklamada fotoğrafı konulan ve örgüte kendi adının verildiği uydurulan Bahaa Alyan’ın kim olduğu da ortaya çıktı.

Bir grafik tasarımcısı olan Bahaa Alyan, 2015’in Ekim ayında Kudüs’ün Mukabber köyünden işine giderken İsrail polisleri tarafından durduruldu.

Alyan, polislerin arabada arama yapmak istemesinden sonra yanındaki bıçakla polislere saldırdı ve çıkan arbedede vurularak öldürüldü.

Alyan’ın naaşını 10 ay boyunca vermeyen İsrail hükümeti Ağustos 2016’da ailesine teslim etti.

Uzmanlar, Kudüs’teki saldırıyı İslam Devleti’nin yaptığını hazmedemeyen çevrelerin böyle bir bildiriyi hazırlayıp twitterden yaydığı görüşünde.

Bahaa Alyan’ın görüntüleri:

http://cdn.timesofisrael.com/uploads/2015/10/Bahaa-e1444749218507-635x357.jpg

https://pbs.twimg.com/media/CRMZibTUwAA63sZ.jpg

http://images1.ynet.co.il//PicServer4/2016/08/10/7190203/719020001002480640360no.jpg

https://humanizepalestine.files.wordpress.com/2015/10/bahaa-alyan.jpg?w=427&h=223

İD HABER

Ayrıca Kontrol edin

Cenevre görüşmeleri nihayet başladı!

Suriyeli muhalifler ve Esed rejimi arasında yapılan Cenevre görüşmeleri başladı. Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde Suriye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cialis
Yerli Filmler