//
Ana Sayfa / ORTADOĞU / Musul operasyonu yeniden başladı!

Musul operasyonu yeniden başladı!

Ordunun 5 bin askerden fazla kayıp verdiği Irak’ta Musul’u kurtarma operasyonunda ikinci aşama başladı.

Irak Terörle Mücadele Gücü Komutanı Abdulvahap Saadi yaptığı yazılı açıklamada, Musul’un doğusunda kurtarma operasyonunun ikinci aşamasının başladığını duyurdu.

Operasyonun bu safhasında, öncelikle kentin doğu bölgesinde savaşçıların elinde kalan tüm mahallelerin kontrol altına alınması hedefleniyor.

Irak güvenlik güçleri, 3 Kasım’da doğudan Musul kent merkezinin kırsalına girmeye başlamıştı. Iraklı güçler, yaklaşık 50 günlük sokak çatışmalarının ardından operasyonu durdurmuştu.

Bağdat güçleri istediği hızda ilerleyememişti. Üstelik ağır kayıplar vermişti. Bu nedenle, Aralık ayında “operasyonel bir düzenleme” yapıldığı gerekçesiyle harekât yavaşlatılmıştı.

Musul kent merkezinin doğusunda 100, batısında ise 83 mahalle var.

Irak ordusu, iki yıldan uzun süredir İslam Devleti’nin kontrolünde bulunan Musul’u kurtarmak için 17 Ekim’de operasyon başlatmıştı.

Peşmergeler ve Haşdi Şabi milisleri ile ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri de operasyona havadan destek veriyor.

“ABD’li askerlerle entegrasyon”

17 Ekim’de başlatılan, 100 bin asker, milis ve peşmerge unsurunun görev aldığı Musul’u geri alma operasyonu, ABD’nin 2003’teki Irak işgâlinden bu yana ülkede yürütülen en büyük askeri operasyon niteliğini taşıyor.

Bu hafta Reuters’e konuşan ABD’li Yarbay Stuart James, operasyonun ikinci aşamasında ABD’li askerlerin Iraklı askerlerle daha sıkı entegrasyon içinde hareket edeceğini söylemişti.

Komutana göre orduya 5 bin ABD askeri takviye edildi.

BM ise  Dicle Nehri’nin köprülerinin tahrip edilmesinin kentte olduğu tahmin edilen bir buçuk milyon sivilin kaçışını engelleme ihtimalinden endişe ettiğini belirtmişti.

Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Casım Caf Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Musul operasyonunun başladığı tarihten bu yana Kerkük’e bağlı Havice ve Musul’da ordu tarafından yerlerinden edilenlerin sayısı 137 bine ulaştı” demişti.

Sivillerin çoğu Hazır, Hasan Şam, Ced’a 1, Ced’a 2 ve Ced’a 3 kamplarında kalıyor.

Musul’da son durum:

http://i.hizliresim.com/R1nZpG.jpg

Ayrıca Kontrol edin

Cenevre görüşmeleri nihayet başladı!

Suriyeli muhalifler ve Esed rejimi arasında yapılan Cenevre görüşmeleri başladı. Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde Suriye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cialis
Yerli Filmler