//
Ana Sayfa / AFRİKA / Nijerya’da 1240 sünni kaçırıldı!

Nijerya’da 1240 sünni kaçırıldı!

Nijerya’da İslam Devleti’nin Batı Afrika kolu olan eski adıyla Boko Haram’a operasyon yaptığını duyuran hükümet 1.240 sünniyi gözaltına aldı.

Ülkenin sefalet içinde olan kuzeyi sünnilerden, zengin olan güneyi ise hristiyanlardan oluşuyor.

Fransa destekli hükümet ülkenin kuzeyinde 1240 sünniyi “Ebubekir el Bağdadi’ye bağlı oldukları” gerekçesiyle kaçırdı.

Nijerya ordusu, Borno eyaletinde düzenlendiği operasyonlarda yaklaşık 1.240 kişiyi gözaltına aldı. Sivillere şiddet uygulandığı da iddia ediliyor.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari de “terör” örgütünün son ‘kalesi’ Sambisa ormanından sürüldüğünü açıkladı.

Ülkede 20 bin kadar savaşçı bulunuyor. Savaşçılar genel olarak sünni kesimin yaşadığı yerlerde barınıyor.

Borno eyaletindeki operasyonlara katılan General Lucky Irabor, Sambisa ormanı kırsalında yaklaşık 1.240 kişinin örgüt bağlantısı olduğu şüphesiyle gözaltına alındığını söyledi.

“Şüphelileri selefi olup olmadıklarıyla ilgili sorguluyoruz çünkü Sambisa ormanında örgüte üye olmadan yaşamak mümkün değil” diyen Irabor, gözaltına alınan şüphelilerden 413’ünün erkek, 323’ünün kadın, 251’nin erkek çocuk ve 253’ünün kız çocuğu olduğunu aktardı.

Nijerya’da 2000’li yılların başından beri varlık gösteren, lideri Muhammed Yusuf’un gözaltındayken ölmesinin ardından 2009’da kitlesel şiddet eylemleri düzenlemeye başlayan Boko Haram, 17 bine yakın askerin ölmesine neden oldu.

Ebubekir el Bağdadi’ye biat edip adını Batı Afrika vilayeti olarak değiştiren Ebubekir Şekui liderliğindeki savaşçılar, geçen yıldan beri eylemlerini ülkenin sınır komşuları Kamerun, Benin, Çad ve Nijer’e de ciddi olarak kaydırdı.

Ayrıca Kontrol edin

Boko Haram’ın şeriat mahkemesi!

2015’te Ebubekir el Bağdadi’ye bağlılıklarını açıkladıktan sonra Boko Haram olan isimlerini “Batı Afrika Vilayeti” şeklinde …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

cialis
Yerli Filmler